październik 2023

20231025

Nagrody Komitetu Językoznawstwa PAN przyznane!

Data: 25.10.2023

Tegoroczną laureatką Nagrody Komitetu Językoznawstwa PAN w kategorii „praca naukowa opublikowana po raz pierwszy w roku poprzedzającym daną edycję konkursu” została pani dr hab. Patrycja Pałka z Katedry Historii Języka i Dialektologii na Wydziale Polonistyki UJ za książkę „Reklama handlowa w dawnym Krakowie. Praktyki komunikacyjne”, Kraków 2022.

W drugiej kategorii „osiągnięcie w zakresie wytworzenia zasobów lub  narzędzi językowych” nagrodzony został zespół opracowujący pierwszy w pełni elektroniczny słownik języka polskiego, czyli Wielki słownik języka polskiego PAN (wsjp.pl), redagowany przez prof. dr. hab. Piotra Żmigrodzkiego z Instytutu Języka Polskiego PAN. W słowniku tym jako jeden z głównych wykonawców uczestniczyła prof. dr hab. Renata Przybylska, a jako autorka oryginalnej klasyfikacji tematycznej słownictwa - dr hab. Barbara Batko-Tokarz, prof. UJ. Okresowo zajmowały się etymologią i chronologizacją haseł słownikowych następujące osoby z Wydziału Filologicznego: prof. dr hab. Jadwiga Waniakowa, dr hab. Przemysław Dębowiak, prof. UJ, dr hab. Beata Raszewska-Żurek, prof. UJ i dr Paweł Janczulewicz. Okresowo redagowały hasła do słownika dr hab. Patrycja Pałka, dr hab. Anna Piechnik, prof. UJ, dr Beata Drabik i dr Ilona Kulak, reprezentujące Wydział Polonistyki UJ.