Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

$dateTool.format("MMMM yyyy",$eventSDate,$locale)

Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Odszedł prof. Wiesław Boryś

Odszedł prof. Wiesław Boryś

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 29 listopada 2021 zmarł w Krakowie w wieku 82 lat prof. dr hab. Wiesław Boryś, wybitny językoznawca, slawista, autorytet w dziedzinie etymologii, wieloletni pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Slawistyki PAN.

Pracę naukową rozpoczął w roku 1961, gdy po studiach slawistycznych został zatrudniony w krakowskiej Pracowni Słownika Staropolskiego, gdzie pracował przez blisko 7 lat. W roku 1969 podjął pracę w Pracowni Słownika Prasłowiańskiego Zakładu Słowianoznawstwa PAN (dzisiejszy Instytut Slawistyki PAN). W tym samym roku obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim rozprawę doktorską pt. Budowa słowotwórcza rzeczowników w tekstach czakawskich XV i XVI w., napisaną pod kierunkiem prof. Stanisława Urbańczyka. Bardzo szybko, bo w pięć lat później, też na Uniwersytecie Jagiellońskim habilitował się na podstawie rozprawy Prefiksacja imienna w językach słowiańskich. Za pracę tę otrzymał nagrodę Wydziału I PAN im. Kazimierza Nitscha w roku 1978. W roku 1974 został także kierownikiem Pracowni Słownika Prasłowiańskiego. W roku 1986 zaczął pracować również na slawistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1987 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w roku 1993 został profesorem zwyczajnym.

Jest autorem około 200 publikacji, w tym tak fundamentalnych, jak Słownik etymologiczny języka polskiego (2005) i Słownik etymologiczny kaszubszczyzny (1994-2010, współautorstwo z Hanną Popowską-Taborską) oraz Czakawskie studia leksykalne. Dziedzictwo prasłowiańskie w słownictwie czakawskim (1999). Za Słownik etymologiczny języka polskiego dostał powtórnie nagrodę Wydziału I PAN im. Kazimierza Nitscha (2008).

Był członkiem wielu towarzystw naukowych polskich i zagranicznych, jak Komitetu Słowianoznawstwa PAN, Międzynarodowej Komisji Leksykologii i Leksykografii przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów oraz Międzynarodowej Komisji Etymologicznej przy tymże Komitecie, Komisji Słowianoznawstwa i Komisji Językoznawstwa krakowskiego oddziału PAN. Był też członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności.