Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagroda w konkursie Gwiazdy Horyzontu 2020

Nagroda w konkursie Gwiazdy Horyzontu 2020

Miło nam poinformować, że dr hab. Michał Németh, prof. UJ, z Zakładu Filologii Węgierskiej Instytutu Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki na Wydziale Filologicznym UJ został uhonorowany tytułem „Gwiazda Horyzontu 2020” przez Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej w Krakowie.

Jest to nagroda indywidualna w konkursie dla najaktywniejszych uczestników w kończącym się programie ramowym Komisji Europejskiej - Horyzont 2020.

Laureat nagrody zdobył w 2018 roku najbardziej prestiżowy na Starym Kontynencie grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC).

Dr hab. Michał Németh specjalizuje się w badaniach nad historią języka karaimskiego, opartych na edycjach źródeł pisanych, nad kontaktami słowiańsko- i turkijsko-węgierskimi oraz nad historią słownictwa węgierskiego. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych w kilku językach oraz kilku monografii w zakresie językoznawstwa historycznego. We współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji realizuje projekt "(Re)constructing a Bible. A new approach to unedited Biblical manuscripts as sources for the early history of the Karaim language".